Mass++

Mass++ to otwartoźródłowy program do wizualizacji i analizy danych ze spektrometrów mas różnych producentów. Dane (widmo MS lub chromatogram LC-MS należy w oryginalnym oprogramowaniu przekonwertować do formatu mzXML).

Pobierz

 

MarvinSketch

Zaawansowany edytor wzorów chemicznych. Posiada liczne moduły obliczające m.in. energie konformerów. Doskonale radzi sobie z nazewnictwem nawet bardzo złożonych związków.

Pobierz

 

WSearch

Prosty, ale użyteczny i godny polecenia program pozwalający na przeglądanie i analizę widm MS zapisanych w różnych formatach (czyta m.in. pliki mzXML uzyskane w wyniku konwersji plików .baf programem CompassXport). Ma parę użytecznych funkcji - np. generowanie profilu izotopowego na podstawie wzoru sumarycznego lub dla podanej sekwencji peptydowej (!).

Pobierz

 

CompassXport

Program firmy Bruker konwertujący pliki .baf do formatu .mzXML, co pozwala na ich analizę przy użyciu darmowego oprogramowania dostępnego w Internecie (w tym także na stronach LW-7).

Program działa z linii poleceń i pozwala na konwersję wielu plików jednocześnie, ale niestety jest mało przyjazny w obsłudze.

Pobierz

 

mMass

Program pozwala na przeglądanie i analizę widm masowych zapisanych w różnych formatach (czyta m.in. pliki mzXML uzyskiwane w wyniku konwersji plików .baf programem CompassXport). Ma kilka b. pożytecznych funkcji (m.in. korzystanie z zewnętrznych baz danych sekwencji białkowych, przewidywania fragmentacji peptydów, itp.).

Pobierz

 

ChemSketch Freeware

ChemSketch to bezpłatna (do zastosowań nie komercyjnych) alternatywa dla pakietu ChemOffice. Umożliwia między innymi tworzenie dwu i trójwymiarowych wzorów, wyposażony jest również w bardzo bogate bazy wzorów oraz grup funkcyjnych. Za pomocą programu ChemSketch można przygotować również atrakcyjnie wyglądające animowane modele 3D wzorów strukturalnych. Program akceptuje pliki z ChemOffice (ChemDraw). Liczy m.in. masy cząsteczkowe zwiąkzów oraz ich fragmentów ("nożyczki MS").

Możliwości programu są jednak znacznie szersze także dzięki szeregu dodatkowych modułów jakie można do niego bezpłatnie doinstalować. Program na pewno przyda się chemikom  i  studentom kierunków chemicznych.

Pobierz


MSPeaks.jpg

W ramach jednolitego systemu przechowywania/udostępniania elektronicznych wyników pomiarów z laboratoriów wydziałowych istnieje możliwość pobierania danych pomiarowych z Laboratorium Spektrometrii Mas. Dostęp do plików możliwy jest głównie poprzez protokół ftp (w tym bezpieczny wariant wykorzystujący szyfrowane połączenie z wykorzystaniem mechanizmu TSL/SSL: połączenia typu ftps lub ftpes):

  • serwer: labs.chem.uni.wroc.pl
  • użytkownik: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • hasło: identyczne jak do poczty wydziałowej

Dane pomiarowe można także pobierać korzystając z serwera FTP. Jest to zalecany i preferowany sposób odbioru widm, zwłaszcza jeśli ktoś często zleca wykonanie większej ilości pomiarów. Aktualne adresy IP, wraz z numerami portów, służące do połączeń FTP:

  • Shimadzu IT-TOF: 192.168.0.140:50008
  • Shimadzu qTOF: 192.168.0.141:50013

Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest posiadanie konta na serwerze (osobne konto dla każdego z aparatów). Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z dr Markiem Cebratem (tel. 7-151, pok. 253B).

ShoppingASEhandelASErhvervIndexDKServiceIndexDK