Pomiary z jonizacją APCI - jonizacja chemiczna pod ciśnieniem atmosferycznym

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością informujemy, że w Laboratorium Spektrometrii Mas możliwe jest już wykonywanie pomiarów z użyciem jonizacji chemicznej pod ciśnieniem atmosferycznym (APCI). Zakup źródła został sfinansowany w ramach organizowanego przez IDUB konkursu na doposażenie laboratoriów wydziałowych. Nasz wniosek zajął wówczas pierwsze miejsce!

W najnowszej wersji zlecenia pomiarów można już wybrać opcję APCI bądź ESI.

Jonizacja chemiczna pod ciśnieniem atmosferycznym (APCI) jest techniką analityczną o rosnącym znaczeniu. Jonizacja ta pozwala wykrywać substancje o zbyt malej polarności dla źródła typu elektrosprej (ESI). Jednak w przeciwieństwie do rutynowo stosowanej techniki ESI niska lotność i podatność próbki na rozkład termiczny nie stanowi przeszkody w stosowaniu tej techniki. Według doświadczeń grup badawczych zajmujących się syntezą organiczną te metoda umożliwia uzyskanie wysokiej jakości widm MS dla substancji, których jonizacja techniką ESI nie jest zadowalająca.

Ladies and Gentlemen, We are pleased to announce that measurements involving chemical ionization at atmospheric pressure (APCI ionization) are now possible in the Mass Spectrometry Laboratory. The acquisition of the source was financed as a component of a competition aimed at enhancing faculty laboratories, which was arranged by IDUB. Our application was awarded the first-place position.

In the latest version of the measurement order, you can now select the APCI or ESI option.

The technique of atmospheric pressure chemical ionization (APCI) is gaining increasing significance in the field of ionization techniques. This ionization technique allows the detection of substances with a low polarity for an electrospray source. Nonetheless, in contrast to the conventionally employed ESI technique, the low volatility and susceptibility of the sample to thermal decomposition do not pose a hindrance to the utilization of this technique. According to the experience of research groups dealing with organic synthesis, this method allows for obtaining high-quality spectra for substances whose ionization using the ESI technique is unsatisfactory.
microtofq.jpg

W dziale "Do pobrania" zamieszczone zostało oprogramowanie pozwalające na konwersję plików .baf ze spektrometrów MS firmy Bruker do otwartego formatu mzXML. Przetworzone widma można następnie przeglądać przy pomocy programów, które również można pobrać korzystając z linków na naszej stronie (mMass, WSearch i in.).

Pliki mzXML można analizować za pomocą darmowego i dostępnego oprogramowania Mass++.

Oryginalne pliki .baf można analizować przy pomocy programu Bruker DataAnalysis zainstalowanego m.in. w czytelni czasopism Biblioteki Wydziałowej WChUWr.